Kıl Çadır Üretim ve İmalatı > Blog > Kıl Çadır > Afyonkarahisar Kıl Çadır
  • Yayınlayan: Enes
Afyonkarahisar Kıl Çadır

Afyonkarahisar Kıl Çadır üretimi olarak sektörde uzun yıllardır hizmetlerimizi lider konumda sürdürmekteyiz. Kıl çadırların geçmişten günümüze büyük bir özveri ile çalışmalarımızı sunmaktayız. Kıl çadırı tasarımları ve modelleri konusunda 7 kuşaktır atalarımızdan gelen bize miras kalan tecrübelerimiz ışığında ürünlerimizi tüm Türkiye geneline sunmaktayız. Türkiye de Kıl çadırları günümüzde bir çok işletme tarafından büyük bir özveri ile kullanılmaktadır. Turistlerin büyük beğenisi ve ilgisini çeken kıl çadırı modelleri işletmelerde yaygın olarak tercih edilmektedir.

Afyonkarahisar Kıl Çadır

Afyonkarahisar Kıl çadır tasarımları sizlerin talep ettiği renk ve modeller de uzmanlarımız tarafından üretilebilmektedir.  Firmamızın gelişmiş üretim kapasitesi sayesinde gelen tüm siparişleri aynı anda üretebilmekteyiz.  Ve tüm Türkiye geneline hızlı şekilde kurulum işlemi yapabilmekteyiz.  Kıl çadırı tasarımlarının tamamı %100 garantili ve orjinal olarak üretilmektedir. Firmamız aynı zaman da sizlerin talepleri doğrultusunda hazırlanan. Kıl çadırı modellerini aksesuarlar ile tamamlayarak sizlerin dilediği tüm tasarımları en şık ve modern olarak hazırlayabilmektedir.

Afyonkarahisar Kıl Çadır modelleri ve tasarımlarını günümüzde bir çok tv dizisinde bugün görmekteyiz. Kıl çadırlar tarihi anlatan bir çok dizide farklı tasarım ve modelleri ile karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmalar popüler dizilerde ortaya çıkması ile daha çok tanınır ve firmalar açısından daha çok tercih edilmektedir.  Kıl çadırı tasarımlarını firmaların yanı sıra yaygın olarak kullanan ve yaşamları tamamen. Osmanlı döneminden günümüzde aynı şekilde devam Yörükler de Kıl çadırlarını bugün halen daha sıklık ile kullanılmaktadır. Karadeniz bölgesinde bugün yazları yaylara göç eden kişilerde kıl çadırlarını kullanmaktadır.

Kıl çadırlarını  yörükler tarafından tercih edilmesi kıl çadırlarının sıcak ve soğuk havaları içerisine sokmamasından kaynaklanmaktadır. Kıl Çadırlar her zaman rahatlık ile kullanabileceği için kişiler için kolaylık sağlamaktadır. Atalarımız ve kültürümüzde ailenin yeri her zaman ön plandadır. Ve geçmiş dönemler de yaşayan insanlar tabitatın güzelliklerini ve tehlikelerini yaşayarak. Öğrendikleri için bu dönemler evler kıl çadırları bu tehlikelerden doğanın şartlarından. Onlar için en güvenli ve yaşanabilir alan olarak ön plana çıkmaktadır.

Günümüzde Afyonkarahisar Kıl Çadırları karadeniz bölgesinde fındık ve çay hasat zamanlarında halkın konakladığı. Ve yağmurlardan kendilerini korayan güvenli barınaklar olarak ön plana çıkmaktadır.  Zaman ne kadar geçer ise geçsin teknoloji ne kadar ilerler ise ilerlesin Kıl çadırları halen daha toplumumuzda önemli bir yer teşkil etmektedir.

Afyonkarahisar Kıl Çadır Modelleri

Afyonkarahisar kıl çadırları günümüzde belediyeler tarafından organize edinilen fuar, kermes, konser gibi etkinliklerde sıkça tercih edilmektedir.  Bu dönemlerde tercih edilen ve kullanılan Kıl çadırı modelleri vip kişilerin ağırlanacağı bölümler şark köşesi takımları ile dahada zenginleştirilmektedir. Afyonkarahisar kıl çadırları  sıcak mevsimlerin yaşandığı dönemlerde otel ve restoranlar tarafından büyük ilgi görmektedir.

Ege ve Akdeniz bölgesinde sahil kesiminde gözleme yapan kişiler tarafından da Kıl çadırları tercih edilmektedir. Bunun sebebi çadırın için dışarıya göre her zaman 10 yada 15 derece daha düşük olmasıdır.  Soğuk havalarda yada fırtınalar sırasında Kıl çadırında bulunan iplikler şişer ve dokumadaki delikler kapanır. Bu da soğuk havanın çadır içerisine nüfus etmesini engellemektedir.

Kıl çadırları aynı zaman da yağmurlu havalarda büyük bir önleyici etkiye sahiptir. Keçi kıllarından üretilen kıl çadırları doğal olarak yağlı olup, su damlacıklarını itmek gibi ek bir etkiye sahiptir. Bu nedenle çadırın içerikleri nispeten kuru kalabilmektedir. Bu sebepten dolayı da karadeniz bölgemizde fındık ve çay dönemlerinde yaygın olarak kullanılamaktadır.

Afyonkarahisar Kıl Çadırlar her zaman dış ortamdan sizleri korumak için en iyi barınaklar olarak bilinmektedir. Afyonkarahisar kıl çadırların özellikleri sadece bunun ile de sınırlı bulunmamaktadır.

Afyonkarahisar Kıl çadır toplumumuzda  kara kıl çadır olarak da bilinmektedir. Yine toplumumuzda kıl çadırının bilinen diğer isimleri yörük çadır, oba çadır, osmanlı çadırı gibi farklı isimler ile anılmaktadır.

Afyonkarahisar Kıl Çadır Özellikleri

Kıl çadırları keçi kıllarından üretilmektedir. Kıl çadırının imalat aşamasında kullanılan ham madde keçi kıllarıdır. Keçi kıllarının temini ise oldukça zordur. Bunun sebebi ise bir keçinin senede sadece 1 kez traş edilebilmesi ve alınan kıllarının az olmasından kaynaklanmaktadır. Bu da imalatda fiyatları artışı yada düşüşü olarak bize yansımaktadır. Keçi kıllarının traş sonrası temininden sonra büyük bir temizlik ve hijyen işlemi yapılmaktadır.  Bu temizlenen keçi kılları daha sonra  ip haline getirilmektedir ve usta ellerden dokuma tezgahlarında dokunmaktadır. Bu işlemler ile elde edilen kıl çadırlarının özellikleri ise;

  • Kıl çadırları  keçi kıllarından üretilmesinden dolayı Sıcak ve Soğuk hava geçirmez. Her zaman oda sıcaklığında bir havayı muhafaza eder.
  • Afyonkarahisar  Kıl çadırları kolaylık ile taşınabilir ve kolaylık ile kurulabilmektedir.
  • Kıl çadırları osmanlı sedirleri, şark köşesi takımları ve aksesuarlar ile tamamlayıcı modern bir görünüme kavuşabilir.
  • Kıl çadırları kullanılan ham madde ve dokusal tasarımı bakımından haşere vb. canlılar asla içeriye girememektedir.

Bu özellikler sonrasında üretilen kıl çadırları günümüzde birden fazla alanda yukarıda belirttiğimiz özellikler sayesinde yaygın olarak tercih edilmektedir.

Kıl Çadır Kurulumu

Afyonkarahisar  kıl çadır üretimi ve kurulumu yapan firmamız sizlere noktasal ve hızlı bir şekilde Kıl çadırı kurulumları yapmaktadır. Kıl Çadırlarda kurulum işlemleri ve imalat aşamaları firmamızın profesyonel ekibi tarafından sizlere sunulumaktadır. Kıl çadırı kurulumunda 20 cm genişliğinde kuşak olarak bilinen ve çadıra dikey olarak dikilen uçlarına da elçek. İsmi bilinen çatal ama sağlam bir ağaçtan yapılan kuşaklara sabitlenen parçalar vardır.  Bu ağaçlarda yaklaşık 10 m uzunluğunda yine kıldan yapılmış, adına örme adı denilen saç örüğü. Şeklinde örülmüş ipler yardımı ile tutturulan çadır, adına bastırık denilen pıynar meşelesi yada. Ardıç dallarının çatal bölgesinden bağlanarak ağır bir taşla sabitlenmektedir. Standart çadırda  8 bağ bulunmaktadır.

  • Yanlarda bulunan bağa böğür bağı
  • Önde bulunan bağa ön bağı
  • Arkada bulunan bağa arka bağ
  • 4 köşede bulunan diğer bağlara yan bağlar denilmektedir.

Direk olarak kıl çadırlarında söğen denilen ardıç dallarından yapılan 2,5 m uzunluğunda. Ağaçlarla 25*35 cm boyutlarında çanak denilen ağaçtan oyulan  bir düzeneğin içine yerleştirilmektedir. Bu sayede çadırın ayakta durması sağlanmaktadır. Her çadırın ön ve arka kısımlarına kuşaklardan birer tane dikilir ve bunların adına siyeç denilmektedir.

Afyonkarahisar  Kıl Çadır kalitesinden asla ödün vermeden 7 kuşaktır sizlere hizmetlerimizi sunmaktayız. Dilediğiniz tam tasarımları web sitemizden yada iletişim numaralarımızdan sizlere sunmaktayız.

 

 

Yazar: Enes

Bir cevap yazın