Kıl Çadır Üretim ve İmalatı > Blog > Kıl Çadır > Adıyaman Kıl Çadır
  • Yayınlayan: Enes
Adıyaman Kıl Çadır

Adıyaman Kıl Çadır olarak sizlere tasarım ve dizayn çalışmalarımız ile sizlere Kıl çadırı tasarımlarında öncü firma olarak hizmetlerimizi sunmaktayız. Adıyaman kıl çadırı tasarımları ve dizaynlarımız orjinalliklerine bağlı kalarak sizlere nostaljik bir hizmet vermekteyiz. Adıyamandan tüm Türkiye geneline hızlı teslimat ve kurulum hizmetimizi sunmaktayız. Adıyaman kıl çadırı kalitesi ile sizlerde Kıl çadırının özelliklerini ve farkını yaşayabileceksiniz.

Adıyaman Kıl Çadır

Kıl çadırları geçmişten günümüze gelen en önemli eserler arasında yer almaktadır. Günümüzde göçebe hayata devam eden yörük aileler halen daha Kıl çadırlarını yaygın olarak kullanmaktadır. Kıl çadırları mevsimsel geçişleri ve hava sirkülasyonlarını sağlaması ile sağlık açısından faydalıdır.  Kıl çadırları günümüzde yörük aileler tarafından sıklık ile kullanılmasının yanında günümüzde iş yerleri tarafından da yaygın olarak tercih edilmektedir. Kıl çadırları turistik bölgelerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Sağladığı farklı görünüm nedeniyle turistlerin dikkatini çekmekte ve büyük ilgi görmektedir. Kıl Çadırları turistik bölgelerde  restoran, çay bahçesi ve kır düğün salonları olarak sıkça kullanılmaktadır.

Adıyaman Kıl çadır ailesi olarak gelişmiş üretim tesislerimizde sizlerin dilediği renk  ve ebatlar da üretimler yapmaktayız. Adıyaman Kıl çadırı çalışmalarımızı ve modellerini web sitemizden inceleyebilirsiniz. Kıl Çadırları günümüzde yayınlanan ve geçmişi anlatan bir çok dizide sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Dizilerdeki kıl çadırı modelleri kıl çadırı yaşantısı ve tarihdeki kıl çadırın önemini bizlere sunmaktadır.  Kıl çadır tasarım ve modelleri tarihsel yolculuklarda bizlerin en önemli rehberleri olarak yol göstermektedir. Kıl çadırlar en zor hava şartlarında bile olsa soğuğu içeriye almamaktadır.

Adıyaman kıl çadırı imalatında ham madde keçi kılı olarak kullanılmaktadır. Kıl çadırı üretiminde kullanılacak keçi kılları keçilerin tüylerinin sene de 1 kez kesilmesinden dolayı temin aşamasında zorluklar yaşanmaktadır. Keçi kılları kesilerden kesilmesinden sonra hijyen ve üzerinden olabilecek bakterilerin yok edilmesi amacı ile temizlenmektedir.  Temizlenen kıllar daha sonra tek tek işlenerek iplik haline gelmektedir. İplik haline  gelen keçi kılları el işçiliği dokuma tezgahlarında çıkarak Çadır parçaları üretilmektedir.

Adıyaman Kıl Çadır Modelleri

Kıl çadırı dokunması ve ham maddelerin hazırlanması büyük titizlik ile tamamlanmaktadır.  Hazırlanan Adıyaman Kıl Çadırı tasarımları  yine ustalarımızın tarafından kullanılacakları alanlara hızlı ve pratik şekilde kurulmaktadır. Kıl çadırı tasarımları çalışmalarımız her zaman bizlerin göz bebeği konumda yer almaktadır. Ve yaptığımız işçilikler bizler için büyük önem arz etmektedir.

Kıl çadırı tarisel geçmişinin yanı sıra günümüzde bizlere tarihin imgelerini yansıtan önemli tasarımlar arasında yer almaktadır. Sıcak havaların daha fazla yaşandığı yaz aylarında Ege Bölgesinde ve Anadolu bölgesinde Çadır modelleri sıklıkla görülmektedir. Sebebi ise en sıcak havalarda bile çadır içerisinin serin kalması ve havanın çadır içerisine intikal edememesinden kaynaklanmaktadır.

Kıl çadırlarından akan yağmur suyunun çadırın sitillerine değmesi önlenmektedir. Çadır yanlarına sitil denilen  çadırın enine ve uzunluğuna göre boyutları değişen iki çulun yan yana getirimesi ile ortaya çıkan. Ve Kıl çadırlarında duvar vazife gören  25 cm uzunluğunda ağaç çivilerler tutturulan malzemeler örtülür. Her çadırda kırk pencere olur ve bu pencerelere delik denir. Burada belirtmekte fayda var çadırın dikiş tekniği, kuşakların dikiş tekniği. Siyeçlerin dikiş tekniği ve çulların dikiş tekniği farklı farklıdır ve önem arz etmektedir.

Adıyaman Kıl çadırı tasarımları modelleri ve tasarımları hakkında bizlere ulaşarak hemen bilgi alabilirsiniz.  Adıyaman kıl çadırı olarak ürünlerimizi sizlere 7 yıl garantili olarak hizmetlerimizi sunmaktayız. Firmamız tüm çalışmalarında sizler için en iyi hizmetleri sunmaktayız.

Adıyaman kıl çadırı olarak üretim aşamalarımızı gelişmiş tesislerimizde birde fazla gelen her siparişi aynı anda üretebilmekteyiz. Sizlerden gelen tüm siparişleri zamanında hızlı şekilde hazırlayabilmekteyiz. Firmamız üretim çalışmalarının tamamlanması sonrası tüm ülkemiz geneline hızlı ve aynı şekilde kurulumları tamamlamaktayız.

Adıyaman Kıl Çadır Özellikleri

Adıyaman Kıl Çadır üretimi işlemlerinde sizlere kıl çadırlarının özelliklerinden detaylı olarak bahsetmek istemekteyiz.

Adıyaman Kıl çadır kara kıl çadır olarak da isimlendirilmektedir. Aynı zamanda yörük çadır, oba çadır, osmanlı çadırı gibi değişik isimlerle isimlendirilir. Kıl çadırlar keçi kılından imal edilmektedir.

  • Kıl çadırları Sıcak ve Soğuk hava geçirmez. Her zaman oda sıcaklığında bir havayı muhafaza eder.
  • Kıl çadırları taşınabilir duruma getirilebilir.
  • Kıl çadırları talep edilen hizmete uygun şekilde aksesuarlar ile süslenebilmektedir. Kıl çadırların sizlerin taleplerine uygun olarak şark köşesi ve şark tasarımlar ile daha zengin bir görünüme dönüştürülebilemektedir.
  • Kıl çadırları kullanılan ham madde ve dokusal tasarımı bakımından haşere vb. canlılar asla içeriye girememektedir.
  • Kıl çadırlarının yapısal zenginliği sayesinde restoran ve düğün salonu çalışmalarında farklı bir mekan yaratmak için düşünülebilir.

Yukarıda belirtilen özellikleri ve faydaları bakımından tarihten günümüze en özel ve beğenilerek kullanılan çadırlar arasında kıl çadırları ön plana çıkmaktadır. Kıl çadırı kurulumları ve firmamız tarafından özen ile yapılmaktadır.

Kıl Çadır Kurulumu

Adıyaman kıl çadır üretimi ve kurulumu yapan firmamız sizlere noktasal ve hızlı bir şekilde Kıl çadırı kurulumları yapmaktadır. Kıl Çadırlarda kurulum işlemleri ve imalat aşamaları firmamızın profesyonel ekibi tarafından sizlere sunulumaktadır. Kıl çadırı kurulumunda 20 cm genişliğinde kuşak olarak bilinen ve çadıra dikey olarak dikilen uçlarına da elçek. İsmi bilinen çatal ama sağlam bir ağaçtan yapılan kuşaklara sabitlenen parçalar vardır.  Bu ağaçlarda yaklaşık 10 m uzunluğunda yine kıldan yapılmış, adına örme adı denilen saç örüğü. Şeklinde örülmüş ipler yardımı ile tutturulan çadır, adına bastırık denilen pıynar meşelesi yada. Ardıç dallarının çatal bölgesinden bağlanarak ağır bir taşla sabitlenmektedir. Standart çadırda  8 bağ bulunmaktadır.

  • Yanlarda bulunan bağa böğür bağı
  • Önde bulunan bağa ön bağı
  • Arkada bulunan bağa arka bağ
  • 4 köşede bulunan diğer bağlara yan bağlar denilmektedir.

Direk olarak kıl çadırlarında söğen denilen ardıç dallarından yapılan 2,5 m uzunluğunda. Ağaçlarla 25*35 cm boyutlarında çanak denilen ağaçtan oyulan  bir düzeneğin içine yerleştirilmektedir. Bu sayede çadırın ayakta durması sağlanmaktadır. Her çadırın ön ve arka kısımlarına kuşaklardan birer tane dikilir ve bunların adına siyeç denilmektedir.

Adıyaman Kıl Çadır kalitesinden asla ödün vermeden 7 kuşaktır sizlere hizmetlerimizi sunmaktayız. Dilediğiniz tam tasarımları web sitemizden yada iletişim numaralarımızdan sizlere sunmaktayız.

Yazar: Enes

Bir cevap yazın